Interpretacja indywidualna z dnia 22.05.2012, sygn. IPTPB1/415-146/12-2/MD, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB1/415-146/12-2/MD
Czy zakupione elementy szalunku należy uznać za środek trwały i dokonywać amortyzacji, czy uznać za nisko cenne wyposażenie i ująć w kosztach jednorazowo w dniu poniesienia wydatku?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 lutego 2012 r. (data wpływu 23 lutego 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków na nabycie elementów szalunków budowlanych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 lutego 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków na nabycie elementów szalunków budowlanych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Firma M. B. (osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą) w ramach wykonywanej działalności realizuje roboty budowlane sklasyfikowane w PKD pod symbolem 41.10.Z . Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej zakupiono w styczniu 2012 r. elementy szalunku stropu - razem ponad 800 sztuk elementów. Łączna wartość zakupionych elementów przekracza 3.500,00 netto, natomiast pojedyncze elementy kosztowały nie więcej niż 400 zł netto za sztukę.
Elementy mogą być łączone w różne komplety. Realizując roboty budowlane jednocześnie można wykorzystać wszystkie, bądź tylko część elementów, które złożą się na niezbędne oszalowanie. Przy czym minimalny komplet do wykorzystania obejmuje: dźwigar, 2 szt. podpór, 2 szt. trójnogów oraz 2 szt. głowic. Wartość minimalnego zestawu wynosi mniej niż 1.500,00 zł netto. Zestawy w danej konfiguracji wykorzystywane są przez okres około dwóch tygodni. Po tym okresie ulegają rozmontowaniu i mogą być z nich tworzone inne zestawy niezbędne przy wykonywaniu kolejnych robót budowlanych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty