Interpretacja indywidualna z dnia 02.04.2012, sygn. IPTPP2/443-51/12-2/KW, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP2/443-51/12-2/KW
Otrzymywane przez Wnioskodawcę od Gminy w latach 2007-2011 dopłaty do linii kursów nierentownych utrzymywanych ze względów społecznie uzasadnionych nie stanowiły obrotu w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy, a w konsekwencji nie podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 12 stycznia 2012 r. (data wpływu 16 stycznia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymywanych od Gminy dopłat do linii i kursów nierentownych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 stycznia 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymywanych od Gminy dopłat do linii i kursów nierentownych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie transportu lądowego miejskiego i podmiejskiego na terenie Gminy S. i gmin ościennych. Jedynym właścicielem Spółki jest Gmina S. posiadająca 100% udziałów. Spółka powstała w 2000 roku z przekształcenia zakładu budżetowego. Działalność prowadzi od 1 stycznia 2001 r. W ramach działalności Spółka realizuje zadania własne Gminy w zakresie transportu zbiorowego na terenie Gminy określone w art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Wykonywanie tych zadań prowadzone jest w oparciu o umowę z dnia 2 stycznia 2001 r. Nr o świadczenie usług przewozowych komunikacji miejskiej w . Umowa określa zasady i warunki wykonywania usług w zakresie przewozów pasażerskich środkami komunikacji miejskiej w granicach administracyjnych miasta według ustalonych tras i rozkładu jazdy. Zgodnie z treścią umowy Gmina zapewnia dopłaty do biletów ulgowych i zapłatę za osoby podróżujące bezpłatnie w ramach przyznanych przez Radę Miejską uprawnień a także pokrycie dopłat kosztów utrzymania linii lub kursów nierentownych utrzymywanych ze względów społecznie uzasadnionych. Wysokość dopłat ustalana była przed zakończeniem każdego roku kalendarzowego na rok następny odrębnym porozumieniem stanowiącym aneks do umowy. W aneksie odrębnie ustalana była kwota dopłat do biletów i odrębnie wysokość dopłaty do linii i kursów nierentownych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty