Interpretacja indywidualna z dnia 28.11.2012, sygn. ILPP4/443-395/12-2/ISN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-395/12-2/ISN
Jaka będzie stawka podatku VAT na sprzedaż gier komputerowych oraz abonamentów dla wszystkich opisanych we wniosku podmiotów poza granice Polski?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Jawnej, przedstawione we wniosku z dnia 4 września 2012 r. (data wpływu 6 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 września 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca kupuje w Polsce oraz w innych krajach poza Polską gry komputerowe oraz abonamenty do ww. gier komputerowych. Gry komputerowe oraz abonamenty zapakowane są w pudełeczko wielkości płyty CD. W każdym opakowaniu jest kod dostępu, który można wysłać do odbiorcy drogą elektroniczną (e-mailem) lub po zeskanowaniu na jedną płytę drogą pocztową. Istnieje możliwość wysłania tych gier do klientów poza granice Polski w oryginalnych pudełeczkach bez skanowania, ale jest to mniej opłacalne ze względu na koszty wysyłki, np. 1 paleta (duża objętość). Wszystkie transakcje, o których mowa będą wykonywane przez Zainteresowanego wyłącznie na rzecz podmiotów spełniających definicję podatników w rozumieniu art. 28a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Wszyscy odbiorcy Wnioskodawcy posiadają swoje siedziby działalności gospodarczej w swoich krajach poza terytorium Polski i nie mają stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce. Zainteresowany jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Ponieważ miał on wątpliwości jak traktować sprzedaż gier i abonamentów czy jako usługę, czy jako sprzedaż towaru zwrócił się z pismem do urzędu statystycznego o nadanie PKWiU. W obu przypadkach otrzymał on odpowiedź, że jest to sprzedaż detaliczna (PKWiU 47.00), czyli jego zdaniem sprzedaż towarów. Ponieważ transakcje będą dokonywane na rzecz odbiorców z Unii Europejskiej oraz spoza Unii Europejskiej, Wnioskodawca uważa, że w obu przypadkach stawka podatku VAT będzie zerowa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty