03.09.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 03.09.2012, sygn. ILPB2/415-530/12-4/ES, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/415-530/12-4/ES

Ulga rehabilitacyjna.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 maja 2012 r. (data wpływu 30 maja 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 sierpnia 2012 r. (data wpływu 30 sierpnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi rehabilitacyjnej, w odniesieniu do pytań nr 2 i 3 jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 maja 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi rehabilitacyjnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W zeznaniu podatkowym za rok 2010 złożonym w ustawowym terminie, Wnioskodawczyni wystąpiła o zwrot podatku z tytułu ulg za wykup leków oraz za dojazdy na zabiegi rehabilitacyjne. Zainteresowana ma ukończone 92 lata, jest inwalidą I grupy, osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji, wymagającą opieki osób trzecich i jest pod stałą opieką syna. Ponieważ prawo przewiduje dwie formy odpisów za dojazdy (z ograniczeniem górnej granicy odpisu dla posiadaczy pojazdów i bez ograniczenia dla pozostałych) z koniecznością udokumentowania wykonanych zabiegów - do zeznania za rok 2010 Wnioskodawczyni załączyła potwierdzenie wykonania trzech tur zabiegów rehabilitacyjnych, na które została skierowana przez lekarzy. Zainteresowana dojeżdżała do Kliniki Rehabilitacyjnej. Pomimo tego, że Wnioskodawczyni załączyła zaświadczenia o pełnym wykonaniu 30 zabiegów (30 dojazdów do kliniki i powrót do domu) - do chwili obecnej nie otrzymała ani przysługującego zwrotu podatku za zakup leków na kwotę ponad 100 zł/mies. ani za dojazdy na zabiegi rehabilitacyjne. Nie otrzymała też żadnej informacji (odpowiedzi, decyzji) pisemnej. Po wielu miesiącach syn (z posiadanym, a ujawnionym w przedmiotowym zeznaniu pełnomocnictwem - jako pełnomocnik Zainteresowanej) uzyskał tylko telefonicznie informację, że Wnioskodawczyni musi mieć rachunki za dojazdy. Biorąc pod uwagę stan zdrowia Zainteresowanej, musiała ona być dowieziona na te zabiegi. Do Kliniki Rehabilitacyjnej nie ma dojazdu komunikacją miejską. Wnioskodawczyni wskazuje, iż skoro zabiegi zostały wykonane to znaczy, że faktycznie tam była. Zdaniem Zainteresowanej złożenie zeznania podatkowego z wykazaniem prawa do zwrotu nadpłaconego podatku jest jednoczenie równoznaczne ze złożeniem wniosku o zwrot tegoż podatku. Zatem taki wniosek winien być rozpoznany i jego rozpoznanie winno być zakończone decyzją pozytywną i zwrotem podatku, bądź negatywną, dającą podstawę prawną do odwołania się od tej decyzji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne