27.12.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 27.12.2012, sygn. ITPB1/415-1057/12/WM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-1057/12/WM

Czy kosztem uzyskania przychodów przedsiębiorstwa Wnioskodawcy są opłaty leasingowe ponoszone w podstawowym okresie trwania umowy leasingowej, w tym opłata wstępna w momencie ich poniesienia?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 20 września 2012 r. (data wpływu 27 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu i sposobu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat leasingowych ponoszonych w podstawowym okresie trwania umowy leasingowej, w tym wstępnej opłaty leasingowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 września 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu i sposobu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat leasingowych ponoszonych w podstawowym okresie trwania umowy leasingowej, w tym wstępnej opłaty leasingowej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jako osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji pozostałych maszyn dla rolnictwa. Zdarzenia gospodarcze ewidencjonowane są za pomocą ksiąg rachunkowych. Działalność gospodarcza opodatkowana jest podatkiem liniowym na podstawie art. 30c ustawy, zaliczki na podatek dochodowy opłaca miesięcznie.

W tym roku podpisał umowę leasingu operacyjnego na samochód ciężarowy. Umowa została zawarta na czas oznaczony 24 miesiące, stanowiący 40% normatywnego okresu amortyzacji. Zgodnie z zapisami umowy leasingu, wstępna rata leasingowa wynosi 40% wartości przedmiotu leasingu, wartość wykupu 19% tej wartości. Opłata wstępna stanowi część wynagrodzenia leasingodawcy z tytułu udostępnienia pojazdu leasingobiorcy celem jego używania, obok płatności okresowych opłat na rzecz leasingodawcy. Wstępna opłata leasingowa nie jest kaucją, o której mowa w ust. 3, ani zadatkiem o którym mowa w art. 394 kodeksu cywilnego i nie podlega zwrotowi na rzecz leasingobiorcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne