Interpretacja indywidualna z dnia 26.11.2012, sygn. ITPB3/423-524/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-524/PS
W zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaty wstępnej poniesionej w związku z zawartą umowa leasingu operacyjnego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 3 września 2012 r. (data wpływu 7 września 2012 r.) uzupełnionym na formularzu ORD IN z dnia 3 października 2012 r. (data wpływu 8 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaty wstępnej poniesionej w związku z zawartą umowa leasingu operacyjnego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 września 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaty wstępnej poniesionej w związku z zawartą umowa leasingu operacyjnego.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka prowadzi działalność w zakresie najmu długoterminowego środków transportu (samochody ciężarowe, ciągniki siodłowe, naczepy). Większość wynajmowanych pojazdów Spółka użytkuje na podstawie umów leasingu. Spółka płaci więc na rzecz leasingodawców wynagrodzenie za korzystanie z pojazdów na podstawie wystawianych przez nich faktur VAT. Umowy leasingu spełniają kryteria określone w art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Leasing w księgach handlowych wykazywany jest jako leasing finansowy, a podatkowo rozliczany jest jako leasing operacyjny. Oznacza to, że w związku z leasingiem w księgach rachunkowych pojawiają się jedynie koszty amortyzacji oraz odsetkowa część rat leasingowych. W ujęciu rachunkowym kosztem nie jest natomiast rata leasingu. Wynika to z faktu, że zawierając umowę leasingu Spółka rozpoznaje w księgach rachunkowych środek trwały (aktywa), a z drugiej strony zobowiązanie do spłaty wartości tego środka trwałego (pasywa). W trakcie trwania umowy leasingu, od wartości środka trwałego dokonywane są odpisy amortyzacyjne (niepodatkowe), a faktury za raty leasingowe (w części rat kapitałowych) pomniejszają zobowiązanie Spółki do spłaty wartości przedmiotu leasingu wobec leasingodawcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty