Interpretacja indywidualna z dnia 09.11.2012, sygn. ITPP2/443-990/12/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-990/12/RS
Uznanie za wewnątrzwspólnotową dostawę, przemieszczenia towarów z Polski do znajdującego się w Wielkiej Brytanii magazynu call off stock oraz momentu powstania obowiązku podatkowego z tego tytułu.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 sierpnia 2012 r. (data wpływu 16 sierpnia 2012 r.), uzupełnionym w dniach 30 sierpnia oraz 2 listopada 2012 r. (daty wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania za wewnątrzwspólnotową dostawę, przemieszczenia towarów z Polski do znajdującego się w Wielkiej Brytanii magazynu call off stock oraz momentu powstania obowiązku podatkowego z tego tytułu - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 sierpnia 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniach 30 sierpnia oraz 2 listopada 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania za wewnątrzwspólnotową dostawę, przemieszczenia towarów z Polski do znajdującego się w Wielkiej Brytanii magazynu call off stock oraz momentu powstania obowiązku podatkowego z tego tytułu.
W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka czynny podatnik podatku od towarów i usług, zamierza dokonywać przemieszczania własnych wyprodukowanych przez nią wyrobów gotowych do wynajmowanego w Wielkiej Brytanii magazynu typu call off stock", z którego później byłyby pobierane przez znanych nabywców brytyjskich w oparciu o dane dotyczące aktualnego zapotrzebowania. W dniu 22 sierpnia 2012 r. odbyło się spotkanie Spółki z przedstawicielami brytyjskimi w konsekwencji czego nabywcy (brytyjscy podatnicy VAT, zarejestrowani jako podatnicy VAT-UE w Wielkiej Brytanii), będący wyłącznymi odbiorcami towarów są Jej znani. Na dzień dzisiejszy posiada zamkniętą listę kontrahentów (5 brytyjskich podatników), na rzecz których dostawy do magazynu typu call off stock" w Wielkiej Brytanii mają być realizowane. Spółka nie wyklucza, że w przyszłości może zajść potrzeba rozszerzenia listy potencjalnych brytyjskich nabywców, co nie zmienia zasady, że odbiorca brytyjski byłby znany w momencie wysyłki towarów do magazynu typu call off stock". Dostawa towaru z magazynu do finalnego nabywcy (kontrahenta brytyjskiego), odbywałaby się zawsze na terytorium Wielkiej Brytanii. Przedmiotowy towar przemieszczany do magazynu pozostawałby własnością Spółki, która posiadałaby dokumenty potwierdzające dokonanie przemieszczenia a przeniesienie prawa własności na nabywcę brytyjskiego nastąpiłoby dopiero w momencie przekazania wyrobów gotowych według wcześniej zgłoszonego zapotrzebowania. Za magazynowanie przemieszczonego towaru otrzymywałaby od właściciela magazynu miesięczne obciążenie w formie faktury. Spółka nie jest zarejestrowana na potrzeby VAT na terytorium Wielkiej Brytanii.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty