13.01.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13.01.2012, sygn. ITPP1/443-1439/11/DM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1439/11/DM

Czy z chwilą dokonania cesji praw i obowiązków wynikających wynikającej z umowy przedwstępnej sprzedaży lokalu, należy wystawić korektę do faktur dokumentujących otrzymane w 2010r zaliczki wystawionych na ustępującego kupujacego a następnie fakturę VAT na nowego kupujacego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 października 2011 r. (data wpływu 21 października 2011 r.) uzupełnionym w dniu 3 stycznia 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku konieczności wystawienia zarówno faktury korygującej na rzecz ustępującego nabywcy w związku z dokonaną cesją praw i obowiązków wynikających z umowy przedwstępnej sprzedaży lokalu, jak i faktury VAT na nowego kupującego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 października 2011 r. został złożony wniosek uzupełniony w dniu 3 stycznia 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku konieczności wystawienia zarówno faktury korygującej na rzecz ustępującego nabywcy w związku z dokonaną cesją praw i obowiązków wynikających z umowy przedwstępnej sprzedaży lokalu, jak i faktury VAT na nowego kupującego.

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółdzielnia przystąpiła do budowy lokali mieszkalnych w celu ich sprzedaży. Z tego tytułu w 2010 r. zawarła z przyszłymi nabywcami przedwstępne umowy sprzedaży, na podstawie których kupujący zostali zobowiązani do uiszczenia zaliczki jeszcze przed odbiorem mieszkania. Przewidywany termin przekazania lokalu do użytkowania ustalony został na dzień 30 czerwca 2011 r. Każda wpłacona do Spółdzielni zaliczka została udokumentowana wystawioną kupującemu fakturą VAT zgodnie z przepisami. Zaliczki wpłacone w 2010 r. objęte były 7% podatkiem od towarów i usług, natomiast wpłacone w 2011 r. 8%. Jeden z kupujących, który całą należność, wynikającą z umowy ze Spółdzielnią uregulował w 2010 r. według 7% stawki podatku, dokonał w maju 2011 r. (przed podpisaniem aktu notarialnego) przeniesienia (cesji) praw i obowiązków wynikających z przedwstępnej umowy sprzedaży lokalu na inną osobę (córkę) wraz z prawem do wierzytelności wpłaconej przez cedenta do Spółdzielni w formie zaliczek na poczet ceny sprzedaży lokalu. Z tego tytułu nie odstąpiono od umowy pierwotnej zawartej z ustępującym kupującym, tylko podpisano do umowy aneks w sprawie ww. cesji, zmieniający umowę jedynie w zakresie oznaczenia stron. Umowa cesji stanowi integralną część aneksu do umowy przedwstępnej sprzedaży.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne