Interpretacja indywidualna z dnia 26.01.2012, sygn. ITPP2/443-1607/11/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1607/11/AD
Opodatkowanie szkoleń dla rolników.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 listopada 2011 r. (data wpływu 17 listopada 2011 r.), uzupełnionym w dniu 16 stycznia 2012 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku szkoleń dla rolników dotyczących stosowania środków ochrony roślin jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 listopada 2011 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 16 stycznia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku szkoleń dla rolników dotyczących stosowania środków ochrony roślin.
W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług przygotowywania wniosków biznesplanów o dotacje z UE dla rolników i firm z branży rolniczej oraz szkoli rolników w zakresie stosowania środków ochrony roślin. Na przeprowadzenie szkoleń otrzymał zaświadczenie z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa upoważniające do prowadzenia wyżej wymienionych szkoleń. Szkolenia te reguluje ustawa z dnia 16 grudnia 2010 r. Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szkoleń w zakresie ochrony roślin (Dz. U. Nr 256 poz. 1721). Powyższe szkolenia służą do nabycia umiejętności niezbędnych do wykonywania zawodu rolnika. Przy organizowaniu ww. szkoleń prowadzona jest dokumentacja: program szkolenia wraz z harmonogramem godzinowym szkolenia w zakresie poszczególnych tematów, lista obecności uczestników, protokół egzaminacyjny oraz rejestr wydanych zaświadczeń. Ubiegając się o zaświadczenie z WIORiN dokonał Pan opłaty do Urzędu Miasta z tytułu wpisania do rejestru działalności regulowanej w wysokości 616 zł. W ustawie o podatku od towarów i usług znaleźć można zapis, że ze zwolnienia podlegają usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty