05.05.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 05.05.2011, sygn. IPPP2/443-203/11-2/KG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-203/11-2/KG

Czynności wykonywane przez biegłego na rzecz sądu wykonywane na jego zlecenie, polegające na wydaniu opinii wypełniają dyspozycję art. 8 ust. 1 pkt 3 oraz art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług i podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 14 lutego 2011 r. (data wpływu 16 lutego 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania sporządzenia opinii przez biegłego na zlecenie sądu za działalność gospodarczą - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lutego 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania sporządzenia opinii przez biegłego na zlecenie sądu za działalność gospodarczą.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca nie wykonuje działalności gospodarczej, nie jest zatem również podatnikiem VAT w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług. Wnioskodawca osiągał w 2010 oraz 2011 roku przychody z działalności wykonywanej osobiście w rozumieniu art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, niepodlegające opodatkowaniu VAT na podstawie art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Przychody te zostały uzyskane przez Wnioskodawcę na skutek realizacji umów o dzieło w zakresie wycen przedsiębiorstw oraz sporządzania innych opracowań z zakresu finansów przedsiębiorstw. W ramach tych umów będący osobą prawną zlecający (zamawiający) określał dzieła (raporty, wyceny, lub opracowania), będące przedmiotem umów, a także przyjmował odpowiedzialność za te dzieła wobec osób trzecich, Wnioskodawca natomiast zobowiązywał się do wykonania tych dzieł. Umowy określały wynagrodzenie Wnioskodawcy z tytułu wykonania dzieła oraz przeniesienia autorskich praw majątkowych na zleceniodawcę (zamawiającego).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne