16.08.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 16.08.2011, sygn. IPTPP2/443-212/11-2/JN, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP2/443-212/11-2/JN

Usługi medyczne wykonywane przez zatrudnionego przez Spółkę psychologa w postaci badań psychologicznych (ze skierowaniem z przychodni przeprowadzającej badania z zakresu medycyny pracy) nie będą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie na podstawie ww. art. 43 ust. 1 pkt 18, pkt 19 i pkt 19a ustawy. Usługi te bowiem nie spełniają podstawowej przesłanki umożliwiającej zastosowanie zwolnienia, tj. ich bezpośrednim celem nie jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 30 maja 2011 r. (data wpływu 3 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT badań psychologicznych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 czerwca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT badań psychologicznych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Jedną z form działalności gospodarczej Spółki z o.o. jest między innymi świadczenie usług psychologa zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na 1/2 etatu. Za wykonanie usługi Spółka wystawia faktury VAT przy czym w zależności na czyje zlecenia oraz na cel wykonania tej usługi, stosuje zwolnienie z VAT lub opodatkowuje stawką podstawową 23%.

Przepisy dotyczące badań lekarskich pracowników zawarte są m.in. w ustawie o służbie medycyny pracy (Dz. U. z 2004 r. Nr 125, poz. 1317 z późn. zm.). Jak z nich wynika, służbę tę tworzy się w celu ochrony zdrowia pracujących przed wpływem niekorzystnych warunków środowiska pracy i sposobem jej wykonania oraz sprawowania profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracującymi, w tym kontroli ich zdrowia. Określa to art. 1 tej ustawy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne