Interpretacja indywidualna z dnia 01.08.2011, sygn. ILPP3/443-46/11-3/TK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP3/443-46/11-3/TK
Podatek akcyzowy w zakresie obowiązku zapłaty opłaty paliwowej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Sp. z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 2 maja 2011 r. (data wpływu 9 maja 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 4 maja 2011 r. (data wpływu 9 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej opłaty paliwowej w zakresie obowiązku zapłaty tej opłaty jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opłaty paliwowej w zakresie obowiązku zapłaty tej opłaty. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 4 maja 2011 r. (data wpływu 9 maja 2011 r.) o dowód potwierdzenia opłaty.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca posiadający status zarejestrowanego odbiorcy podpisał umowę z polską firmą A nie będącą zarejestrowanym podmiotem gospodarczym w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym. Na podstawie tej umowy Zainteresowany zobowiązał się do obioru towaru w postaci oleju napędowego o kodzie CN 2710 19 41, odbiór jest dokonywany w miejscu określonym w zezwoleniu na prowadzenie działalności gospodarczej Wnioskodawcy w ramach zarejestrowanego odbiorcy.
Firma A nabywa olej napędowy w składzie podatkowym na terytorium państwa członkowskiego na własny rachunek, co jest potwierdzone wystawioną fakturą przez sprzedającego, a następnie zostaje dokonane wewnątrzwspólnotowe przemieszczenie nabytego towaru w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, na terytorium Polski do miejsca odbioru określonego w zezwoleniu dla Zainteresowanego, który prowadzi działalność gospodarczą w ramach zarejestrowanego odbiorcy. Należy podkreślić fakt, że z treści dokumentu e-AD, dokumentu przewozowego (list przewozowy CMR) wynika, że przemieszczenie wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy ma charakter bezpośredni pomiędzy składem podatkowym a zarejestrowanym odbiorcą. Natomiast z treści załączonej faktury dotyczącej przemieszczanego towaru jak i dokumentu przewozowego (CMR) wynika, że właścicielem towaru jest firma A.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty