28.03.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28.03.2011, sygn. IBPBI/2/423-2/11/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-2/11/AP

Czy ponoszone koszty prowizji za pozyskanie gwarancji ubezpieczeniowych i bankowych stanowią koszty bezpośrednio związane z przychodami w rozumieniu art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.)?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 23 grudnia 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP 28 grudnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów prowizji z tytułu gwarancji ubezpieczeniowych i bankowych (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 grudnia 2010 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów prowizji z tytułu gwarancji ubezpieczeniowych i bankowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka jest największym w Europie producentem kotłów i urządzeń ochrony środowiska dla energetyki. Spółka jest również wiodącym wykonawcą bloków energetycznych. W branży w której funkcjonuje Spółka, co do zasady standardem wymaganym przez inwestorów jako warunek zawarcia umowy na wykonanie określonych prac, jest przedstawienie wykupionej gwarancji ubezpieczeniowej lub bankowej dotyczącej dobrego wykonania kontraktu (nazewnictwo poszczególnych gwarancji w omawianym zakresie jest różne, np. gwarancja dobrego wykonania kontraktu, gwarancja należytego wykonania umowy, itp. - charakter ochrony w omawianych gwarancjach jest jednak zbliżony lub identyczny). Cena kontraktowa przedstawiana w ofercie Spółki dla klienta finalnego jest zróżnicowana w zależności od tego, czy Spółka jest zobowiązana przedstawić odpowiednią gwarancję (koszt gwarancji jest ujmowany w kalkulacji ceny kontraktowej). Spółka jest obciążana przez dostawcę gwarancji bądź jednorazowo, z góry za okres ochrony, bądź kwartalnie lub miesięcznie. Spółka dokonuje zakupu gwarancji bezpośrednio od podmiotów świadczących takie usługi lub za pośrednictwem wyspecjalizowanych agentów brokerskich. W tym drugim przypadku oprócz składki za ubezpieczenie uiszczana jest również prowizja za pozyskanie gwarancji (Spółka jest jednorazowo obciążana kosztem prowizji przez brokera). Ochrona ubezpieczeniowa (bankowa) wynikająca z wykupionej gwarancji co do zasady pokrywa okres realizacji kontraktu (okres ten trwać może nawet do kilku lat) oraz często czasokres od 1-3 lat po zakończeniu projektu (w tym dodatkowym okresie objętym gwarancją Spółka nie osiąga już przychodów z projektu, w cenie którego uwzględniono koszt gwarancji). Faktury za realizowane przez Spółkę projekty wystawiane są sukcesywnie na inwestorów w miarę realizowania poszczególnych etapów prac określonych umowami.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne