Interpretacja indywidualna z dnia 03.03.2011, sygn. IBPP2/443-1008/10/ICz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-1008/10/ICz
Prawo do zastosowania zwolnienia z podatku VAT do usług wykonywanych przez stację sanitarno-epidemiologiczną.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 listopada 2010r. (data wpływu 3 grudnia 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT do usług wykonywanych przez stację sanitarno-epidemiologiczną - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 grudnia 2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT usług wykonywanych przez stację sanitarno-epidemiologiczną.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Ustawa o podatku od towarów i usług w brzmieniu ustalonym ustawą z dnia 29 października 2010r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług wprowadza zwolnienie z podatku w postaci nowego punktu 18 w art. 43 o treści: usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej"
Stacje sanitarno - epidemiologiczne, poza tym że wykonują działalność kontrolną oraz badawczą w ramach czynności urzędowych, są też zakładami opieki zdrowotnej i jako takie świadczą usługi dla ludności związane ze swoją właściwością tzn. z medycyną profilaktyczną. Ustawa o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a stacje sanitarno - epidemiologiczne stanowią jednostki organizacyjne tej Inspekcji, definiuje że Państwowa Inspekcja Sanitarna jest powołana do realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego, w szczególności poprzez sprawowanie nadzoru sanitarnego w celu ochrony zdrowia ludzkiego przed niekorzystnym wpływem szkodliwości i uciążliwości środowiskowych, zapobiegania powstawaniu chorób, w tym chorób zakaźnych i zawodowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty