Interpretacja indywidualna z dnia 04.01.2011, sygn. IBPBI/1/415-1057/10/KB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-1057/10/KB
definicja kursu faktycznie zastosowanego
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 13 października 2010r. (data wpływu do tut. Biura 15 października 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia kursu waluty dla celów rozliczania różnic kursowych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 października 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia kursu waluty dla celów rozliczania różnic kursowych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca, jako wspólnik spółki jawnej, nalicza podatek dochodowy na podstawie dochodu spółki. Spółka otrzymuje zlecenia od podmiotó1)w zagranicznych. Wartość usługi wyrażana jest w walucie euro. Spółka wystawia faktury w walucie euro, dokonując jej wyceny, stosując kurs średni ogłaszany przez NBP z dnia poprzedzającego wystawienie faktury. Zapłata dokonywana jest na rachunek dewizowy prowadzony dla spółki przez bank polski. Wykonanie usług spółka zleca podmiotom krajowym i zagranicznym, które za wykonane na jej rzecz usługi wystawiają faktury w walucie euro (ew. VAT wyrażony i regulowany w PLN, wyceniany jest z zastosowaniem kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego wystawienie faktury). Spółka reguluje swoje zobowiązania wobec podwykonawców w następujący sposób: zapłata kwoty netto dokonywana jest w walucie euro z rachunku dewizowego spółki, zapłata kwoty podatku VAT dokonywana jest z rachunku PLN spółki na rachunek wskazany przez podwykonawcę. Powyższy sposób rozliczania należności i zobowiązań nie wymusza na spółce konieczności dokonywania wymiany waluty euro na PLN. Spółka pokrywa swoje zobowiązana ze środkó2)w, które wpływają bezpośrednio na rachunek dewizowy od zleceniodawców zagranicznych. Dla ustalenia różnic kursowych, zgodnie z art. 24c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, spółka stosuje kurs kupna (w przypadku wpływu należności) i kurs sprzedaży (w przypadku zapłaty zobowiązań) ogłaszany w banku prowadzącym rachunek dewizowy spółki z dnia wpływu/zapłaty.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty