11.10.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11.10.2011, sygn. ITPB3/423-340/11/AM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-340/11/AM

Czy SKA nie będzie zobowiązana jako płatnik do pobrania i wpłacenia na rachunek właściwego urzędu skarbowego podatku dochodowego z tytułu dokonywanej na rzecz akcjonariuszy wypłaty zysków?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 lipca 2011 r. (data wpływu 14 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie wypełniania przez spółkę komandytowo-akcyjną obowiązków płatnika z tytułu wypłaty zysków jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lipca 2011 r. złożono ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie wypełniania przez spółkę komandytowo-akcyjną obowiązków płatnika z tytułu wypłaty zysków.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka ma siedzibę i zarząd na terytorium Polski i jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. W przyszłości planowane jest przekształcenie Wnioskodawcy w spółkę osobową, tj. spółkę komandytowo-akcyjną (w odniesieniu do Spółki po przekształceniu również: SKA). Status akcjonariusza w spółce komandytowo-akcyjnej będzie posiadał fundusz inwestycyjny (dalej: fundusz) działający na podstawie przepisów ustawy o funduszach inwestycyjnych lub spółki komandytowo-akcyjne, w których fundusz będzie jednym z akcjonariuszy. Komplementariuszem SKA będzie spółka kapitałowa. SKA może też posiadać innych niż fundusz lub spółka komandytowo-akcyjna, w której fundusz będzie akcjonariuszem, akcjonariuszy mogą to być m.in. spółki kapitałowe z siedzibą w Polsce (w tym spółka będąca komplementariuszem). Fundusz będzie zatem posiadał w SKA lub w spółkach komandytowo-akcyjnych, które będą bezpośrednimi akcjonariuszami Spółki, akcje. Po przekształceniu Spółka może dokonywać wypłaty zysku na rzecz swoich akcjonariuszy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne