29.07.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29.07.2011, sygn. ITPP1/443-648/11/KM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-648/11/KM

Opodatkowanie czynności, za które otrzymywane jest wynagrodzenie z tytułu ustanowienia służebności przesyłu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 4 maja 2011 r. (data wpływu 9 maja 2011 r.) uzupełnionym w dniu 19 lipca 2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności, za które otrzymywane jest wynagrodzenie z tytułu ustanowienia służebności przesyłu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 maja 2011 r. został złożony wniosek uzupełniony w dniu 19 lipca 2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m. in. podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności, za które otrzymywane jest wynagrodzenie z tytułu ustanowienia służebności przesyłu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Jest Pani wraz z mężem współwłaścicielem nieruchomości położonej w miejscowości M. o obszarze 113.900 m na zasadzie wspólności ustawowej małżeńskiej. Wskazuje Pani, iż jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, nie będącą także podatnikiem podatku od towarów i usług, natomiast współmałżonek prowadzi gospodarstwo rolne i jest podatnikiem podatku od towarów i usług. W dniu 11 lutego 2010 r. aktem notarialnym sporządzono umowę służebności przesyłu na rzecz przedsiębiorstwa, które budować będzie na tym gruncie urządzenia przesyłowe. Za ustanowienie służebności przesyłu zostało ustalone jednorazowe wynagrodzenie brutto, zobowiązując małżonków do odprowadzenia podatku VAT. W lutym 2010 r. została wypłacona część wynagrodzenia określona jako zaliczka, na którą małżonek Pani wystawił fakturę VAT. Na koniec roku spółka przesłała każdemu z małżonków formularz PIT 8C (informacja o przychodach z innych źródeł oraz niektórych podatkach z kapitałów pieniężnych), gdzie łączna kwota z tych dwóch dokumentów odpowiada kwocie brutto na fakturze VAT wystawionej na rzecz spółki przez współmałżonka (podatek VAT z tej faktury został rozliczony w urzędzie skarbowym). Również kwota z obydwu PIT-ów 8C została przez małżonków wykazana w urzędzie skarbowym i od tej kwoty brutto naliczono podatek dochodowy, który został zapłacony.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne