14.07.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 14.07.2011, sygn. ITPP2/443-599/11/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-599/11/AP

Prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia części zamiennych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 kwietnia 2011 r. (data wpływu 26 kwietnia 2011 r.), uzupełnionym w dniu 30 czerwca 2011 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia używanych części zamiennych od podatników unijnych oraz ich nabycia od podatników krajowych oraz stawki podatku obowiązującej dla rozliczenia transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia ww. towarów i ich sprzedaży na terytorium kraju - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 kwietnia 2011 r. złożono wniosek, uzupełniony w dniu 30 czerwca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia używanych części zamiennych od podatników unijnych oraz ich nabycia od podatników krajowych oraz stawki podatku obowiązującej dla rozliczenia transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia ww. towarów i ich sprzedaży na terytorium kraju.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest podatnikiem czynnym, zobowiązanym w zakresie podatku od towarów i usług do składania deklaracji miesięcznych. Zajmuje się między innymi regeneracją części zamiennych (rdzeni alternatorów oraz rdzeni rozruszników) do pojazdów, maszyn i urządzeń technicznych, zwanych dalej częściami zamiennymi. Przedmiotowe części zamienne nabywa na terenie Unii Europejskiej od podatników podatku od wartości dodanej zarejestrowanych jako podatnicy VAT UE oraz na terenie kraju od podatników czynnych. Przy nabyciu ww. części do dnia 31 marca 2011 r. Spółka odliczała podatek naliczony wyszczególniony w fakturach VAT oraz fakturach wewnętrznych dokumentujących nabycie opisanych towarów używanych, od podatku należnego za dany miesiąc rozliczeniowy. Po regeneracji przedmiotowych części zamiennych pozostaje dla Spółki szereg różnych odpadów metalowych, które są sprzedawane dla firm zajmujących się skupem złomu. Spółka nie zna pochodzenia regenerowanych części zamiennych. W przyszłości także będzie nabywać od podatników czynnych oraz na terenie Unii Europejskiej używane części zamienne. Nadal pozostałe po regeneracji resztki elementów metalowych będą traktowane przez Spółkę jako złom metalowy i będą w przyszłości sprzedawane dla firm dokonujących skupu złomu. Ewidencję sprzedaży opisanych części zamiennych sprzedawanych osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym, Spółka prowadzi za pośrednictwem kas fiskalnych. Pozostała sprzedaż jest dokumentowana fakturami VAT. Od dnia 1 kwietnia 2011 r. Spółka opodatkowuje przedmiotową sprzedaż części zamiennych stawką podatku od towarów i usług w wysokości 23%.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne