29.04.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29.04.2011, sygn. ITPP1/443-200/11/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-200/11/AJ

Czy opłaty pobierane przez Fundację za usługi fizjoterapii świadczone przez fizjoterapeutów osoby wykonujące inny zawód medyczny są usługami zwolnionymi od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 4 lutego 2011 r. (data wpływu 10 lutego 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania świadczonych czynności jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 lutego 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług m.in. w zakresie opodatkowania świadczonych czynności.

W przedmiotowym wniosku i uzupełnieniu do niego przedstawiono następujący stan faktyczny:

Fundacja jest organizacją realizującą cele społecznie użyteczne i w tym celu prowadzi min. gabinet fizjoterapii. Zakres świadczonych tam usług to przywracanie funkcji u chorych sprzed urazu, leczenie rehabilitacyjne pacjentów z bólami kręgosłupa, usprawnianie sportowców po kontuzjach i zabiegach operacyjnych, fizykoterapia w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych, profilaktyczne zapobieganie urazom. Działania te mieszczą się w definicji świadczeń zdrowotnych określonych w art. 3 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 14, poz. 89). Usługi te są wykonywane przez fizjoterapeutów z wykształceniem wyższym o kierunku fizjoterapia, które z Fundacją łączy umowa cywilnoprawna o wykonywanie usług fizjoterapii. Zawód fizjoterapeuty, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania z dnia 27 kwietnia 2010 r. (Dz. U. Nr 82, poz. 537) znajduje się w grupie 228 inni specjaliści ochrony zdrowia (228301). Osoby wykonujące zawód fizjoterapeuty spełniają więc definicję określoną w art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne