Interpretacja indywidualna z dnia 25.01.2011, sygn. ITPP2/443-1086/10/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1086/10/AW
Skutki podatkowe z tytułu czynności wniesienia aportem przedsiębiorstwa do spółki z o.o.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 października 2010 r. (data wpływu 25 października 2010 r.), uzupełnionym w dniach 4 i 24 stycznia 2011 r. (daty wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych z tytułu czynności wniesienia aportem przedsiębiorstwa do spółki z o.o. jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 października 2010 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniach 4 i 24 stycznia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych z tytułu czynności wniesienia aportem przedsiębiorstwa do spółki z o.o.
W przedmiotowym wniosku, oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Zamierza Pan wnieść do istniejącej spółki z o.o. aportem wszystkie składniki majątku, m.in. prawo wieczystego użytkowania gruntów, prawo własności budynków, środki trwałe, towary handlowe, należności z tytułu dostaw, zobowiązania, w tym zobowiązanie z tytułu kredytu inwestycyjnego zaciągniętego na poczet zakupu nieruchomości będącej środkiem trwałym. Zostanie również podpisana umowa cesji umów leasingowych oraz aneksy do wszystkich umów kredytowych. Wartość wycenionych i objętych przez Pana udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki ustalona zostanie przy uwzględnieniu przejmowanych zobowiązań. Zespół składników materialnych i niematerialnych na dzień wniesienia aportem do spółki z o.o. stanowić będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Ponadto nastąpi, w trybie art. 231 Kodeksu pracy, przejęcie przez spółkę wszystkich pracowników. Z aportu wyłączone zostaną następujące składniki należące do przedsiębiorstwa: środki pieniężne, zobowiązania budżetowe w tym z tytułu podatku dochodowego, ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego i składek na FGŚP i FP, a także należności budżetowe, w tym kwota podatku od towarów i usług wykazana do zwrotu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty