31.08.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 31.08.2010, sygn. ILPP1/443-631/10-3/BD, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-631/10-3/BD

Aport przedsiębiorstwa korekta. Zbycie udziałów jednego ze wspólników.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Gminnej Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 1 czerwca 2010 r. (data wpływu: 10 czerwca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku VAT w przypadku wniesienia aportem przedsiębiorstwa jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku VAT w przypadku wniesienia aportem przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółdzielnia planuje utworzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której będzie jedynym wspólnikiem. Spółdzielnia wniesie aportem do powstałej w ten sposób spółki z ograniczoną odpowiedzialnością całe przedsiębiorstwo Spółdzielni w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

W skład wnoszonego przez Spółdzielnię aportu będą wchodziły między innymi środki trwałe, wyposażenie, towary handlowe oraz należności.

Przy nabywaniu towarów wchodzących w skład aportu Spółdzielnia odliczała w całości podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących nabycie tych towarów.

Przed wniesieniem aportem całego przedsiębiorstwa Spółdzielnia przejdzie w stan likwidacji. Natomiast likwidacja i jej wykreślenie z rejestru przedsiębiorców KRS, nastąpi po wniesieniu całego przedsiębiorstwa Spółdzielni aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Likwidacja Spółdzielni przeprowadzona będzie zgodnie z przepisami wynikającymi z ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (t. j. Dz. U. z 2003 r. Nr 188, poz. 1848). W ten sposób działalność ulegnie likwidacji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne