Interpretacja indywidualna z dnia 13.07.2010, sygn. ILPP1/443-456/10-2/BD, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-456/10-2/BD
Opodatkowanie przeniesienia na rzecz wspólników części majątku likwidowanej Spółki w postaci wierzytelności z tytułu udzielonej pożyczki.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 7 kwietnia 2010 r. (data wpływu: 21 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przeniesienia na rzecz wspólników części majątku likwidowanej Spółki w postaci wierzytelności z tytułu udzielonej pożyczki jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 kwietnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przeniesienia na rzecz wspólników części majątku likwidowanej Spółki w postaci wierzytelności z tytułu udzielonej pożyczki.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Przedmiotem działalności Spółki komandytowej (dalej: SpK) jest m. in. udzielanie pożyczek. Ponieważ istnienie SpK utraciło dla jej wspólników ekonomiczne uzasadnienie, rozważana jest likwidacja Spk, w której znaczną część majątku stanowią:
- środki pieniężne oraz
- wierzytelność wobec jednego ze wspólników z tytułu udzielonej przez SpK pożyczki.
Sposób podziału majątku pomiędzy jej wspólników w przypadku likwidacji jest określony w umowie SpK.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w przypadku ewentualnej przyszłej likwidacji SpK, przeniesienie na rzecz wspólników przypadającej im odpowiedniej proporcji do posiadanego udziału części majątku w postaci wierzytelności z tytułu udzielonych przez SpK pożyczek (zgodnie z właściwymi postanowieniami umowy spółki), nie będzie stanowić po stronie SpK czynności opodatkowanej VAT...
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty