Interpretacja indywidualna z dnia 20.04.2010, sygn. IPPP3/443-90/10-2/KB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-90/10-2/KB
W świetle opisanego powyżej stanu faktycznego oraz zmian zasad ustalania miejsca opodatkowania usług świadczonych na rzecz zagranicznych kontrahentów począwszy od 2010 r. powstało pytanie, czy usługi świadczone przez Spółkę Polską będą opodatkowane VAT w Polsce, czy poza granicami Polski, to jest w państwie nabywcy usług?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 27.01.2010 r. (data wpływu 28.01.2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia miejsca świadczenia usług dystrybucji - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28.01.2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia miejsca świadczenia usług dystrybucji.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Spółka świadczy na rzecz Spółki Szwajcarskiej kompleksowe usługi dystrybucyjne polegające na obsłudze produktów I., dostarczanych do magazynu Spółki Polskiej. Zgodnie z pkt 1.1 umowy o świadczenie usług dystrybucyjnych zawartej między Spółką Polską i Spółką Szwajcarską, Usługi obejmować będą magazynowanie, dozór i obsługę towarów, a także inne usługi mające zwykle związek z działalnością centrum dystrybucji, świadczone zgodnie z zasadami i procedurami Spółki Szwajcarskiej, szczegółowo opisanymi w załączniku 1. (...). Zgodnie z treścią tego załącznika Spółka Polska jest zobowiązana m.in. do odbioru dostaw przychodzących, realizacji zamówień/dostaw do sklepów/klientów, obsługi przewozów tranzytowych (rozładunek, kontrola towaru, załadunek), planowania dostaw (przychodzących i wychodzących), organizowania transportu (wynajem ciężarówek, pociągów, kontenerów, itd.), planowania współpracy z firmami transportowymi, zapewnienia odpowiednich zasobów (ludzkich i technicznych) do świadczenia tych usług, optymalizacji przepływu towarów, organizacji kontroli bezpieczeństwa i ochrony zgodnie z regułami Grupy l, sortowania i utylizacji odpadów, kontroli jakości towaru, obsługi dokumentacyjnej związanej ze świadczeniem ww. usług (np. składanie deklaracji celnych, raportów itd.)
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty