02.06.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 02.06.2010, sygn. IPPP1-443-270/10-2/AS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1-443-270/10-2/AS

wniesienie aportu do spółki kapitałowej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 03.03.2010 r. (data wpływu 08.03.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  1. uznania Wnioskodawcy jako podatnika podatku od towarów i usług z tytułu wniesienia aportu do spółki kapitałowej jest prawidłowe
  2. ustalenia podstawy opodatkowania dla czynności wniesienia aportu jest nieprawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 08.03.2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania Wnioskodawcy jako podatnika podatku od towarów i usług z tytułu wniesienia aportu do spółki kapitałowej oraz ustalenia podstawy opodatkowania dla czynności wniesienia aportu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest właścicielem terenu budowlanego niezabudowanego przeznaczonego pod zabudowę . Grunt w planie zagospodarowania przestrzennego Miasta Z. przeznaczony jest pod budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne.

Wnioskodawca jest udziałowcem spółki kapitałowej prawa handlowego . Zgromadzenie wspólników Spółki T. zamierza uchwalić podwyższenie kapitału zakładowego, a Wnioskodawca rozważa objęcie udziałów w tym podwyższonym kapitale zakładowym w zamian za wkład niepieniężny w postaci gruntu (aport). Wnioskodawca przy pomocy rzeczoznawcy majątkowego określi wartość rynkową gruntu (tj. wartość netto gruntu bez podatku od towarów i usług).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne