Interpretacja indywidualna z dnia 16.06.2010, sygn. IBPP2/443-268/10/ASz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-268/10/ASz
prawo do zastosowania stawki 7% przy sprzedaży lokalu mieszkalnego oraz prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 marca 2010r. (data wpływu 22 marca 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zastosowania stawki 7% przy sprzedaży lokalu mieszkalnego oraz prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 marca 2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do zastosowania stawki 7% przy sprzedaży lokalu mieszkalnego oraz prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na budowie budynków mieszkalnych. W chwili obecnej trwają prace zmierzające do wybudowania trzech wielorodzinnych budynków mieszkalnych, w podziemiach których będą zlokalizowane wielostanowiskowe hale garażowe zawierające wyznaczone dla mieszkańców stanowiska postojowe samochodów. Zgodnie z treścią umów zawieranych z poszczególnymi klientami (nabywcami) lokale mieszkalne będą sprzedawane wraz z wyłącznym prawem do korzystania z przypisanych stanowisk postojowych, stanowiących de facto integralną cześć mającej powstać nieruchomości (budynku mieszkalnego). Tak więc, w ramach udziału nabywcy w nieruchomości wspólnej, kupującemu będzie przysługiwał również udział w znajdującym się pod budynkiem mieszkalnym garażu podziemnym, jako prawo związane z własnością lokalu mieszkalnego. W związku z faktem, iż kupujący nabędzie udział w nieruchomości wspólnej, w tym także w stanowiącym jej część garażu podziemnym, a nie prawo do konkretnego miejsca parkingowego (co wynika z istoty przymusowej współwłasności nieruchomości wspólnej), w umowie sprzedaży zostanie określony sposób korzystania z tej części nieruchomości wspólnej, poprzez przyznanie prawa do wyłącznego korzystania z określonego miejsca parkingowego każdemu właścicielowi lokalu mieszkalnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty