Interpretacja indywidualna z dnia 03.11.2010, sygn. IBPBI/1/415-716/10/ZK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-716/10/ZK
Czy w przedstawionym stanie faktycznym podatnik zapłaci podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości w przypadku, gdy planowana sprzedaż będzie sprzedażą nieruchomości nie stanowiącej gospodarstwa rolnego?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 21 lipca 2010r. (data wpływu do tut. Biura 29 lipca 2010r.), uzupełnionym w dniach 17 i 22 października 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu z planowanej sprzedaży nieruchomości nie stanowiącej gospodarstwa rolnego (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1b) jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 lipca 2010r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, m.in. w zakresie sposobu opodatkowania przychodu z planowanej sprzedaży nieruchomości nie stanowiącej gospodarstwa rolnego.
Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 12 października 2010r. Znak: IBPBI/1/415-715/10/ZK, IBPBI/1/415-716/10/ZK, IBPP1/443-706/10/MS, wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniach 17 i 22 października 2010r.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Jest zarejestrowanym płatnikiem podatku VAT. Jest właścicielem gospodarstwa rolnego, składającego się z działek gruntowych wraz z zabudowaniami, które otrzymał w 2002r. w darowiźnie od swojego dziadka. W latach 2002-2006 przeprowadził rozbudowę i adaptację budynku gospodarczego, wchodzącego w skład ww. gospodarstwa rolnego, na lokal małej gastronomi. W dniu 15 grudnia 2005r. Wnioskodawca rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej, polegającej na wynajmie pokoi gościnnych w budynku mieszkalnym (wchodzącym w skład ww. gospodarstwa rolnego) oraz działalności gastronomicznej w ww. budynku zaadaptowanym. W połowie 2008r. przeprowadził remont generalny ww. budynku mieszkalnego, polegający na zmianie konstrukcji dachu, wymianie instalacji c.o, wodnej i kanalizacyjnej oraz elektrycznej, wymianie stolarki okiennej, termomodernizacji, oraz modernizacji wszystkich pokoi gościnnych wraz z łazienkami. Na ten cel został zaciągnięty kredyt hipoteczny. Remont został ukończony końcem 2008r., a od nakładów na ww. budynki, związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, został odliczony podatek VAT w wysokości niższej niż 30% wartości początkowej tych obiektów. Działalność gospodarcza Wnioskodawcy jest opodatkowana na zasadach ogólnych (prowadzi księgę przychodów i rozchodów). W sezonie zimowym pod działalność gospodarczą przeznacza 160 m w budynku mieszkalnym oraz 100 m w budynku gastronomicznym. Natomiast w okresie letnim pod działalność przeznacza 20 m w budynku mieszkalnym, a działalność gastronomiczna w okresie letnim jest zawieszona. W najbliższym czasie Wnioskodawca zamierza sprzedać część przedmiotowej nieruchomości wraz z zabudowaniami. Planowana sprzedaż będzie sprzedażą gospodarstwa rolnego lub nieruchomości nie stanowiącej gospodarstwa rolnego, w zależności od tego, na jaką część tej nieruchomości uda się Wnioskodawcy znaleźć nabywcę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty