25.01.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 25.01.2010, sygn. ITPB1/415-854/09/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-854/09/MR

Działalność wykonywana osobiście w Chinach.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 27 października 2009 r. (data wpływu 2 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów uzyskanych na terenie Chin jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów uzyskanych na terenie Chin.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca ma stałe miejsce zamieszkania w Polsce. Uzyskuje dochody z emerytury wypłacanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Od stycznia 2009 r. uzyskuje dodatkowo przychody świadcząc pracę na podstawie kontraktu podpisanego z niemiecką firmą. Kontrakt nie ma charakteru umowy o pracę. Kwota wynagrodzenia ustalona w kontrakcie jest wypłacana Wnioskodawcy na rachunek bankowy. Jedynym dowodem uzyskiwanych przychodów są wpływy na rachunek bankowy. Firma, z którą podpisany jest kontrakt nie wystawia żadnych dokumentów o wysokości uzyskanych dochodów przez Wnioskodawcę. Siedziba firmy mieści się na terenie Niemiec, a jej działalność zarejestrowana jest w raju podatkowym. Firma niemiecka jest armatorem ale również zajmuje się produkcją statków. Budowa statków zlecana jest stoczniom chińskim. Praca Wnioskodawcy w ramach kontraktu polega na prowadzeniu dozoru technicznego budowy statku w stoczni chińskiej oraz na morzu podczas testów technicznych (próby morskie). Wnioskodawca niemalże przez cały rok (pobyt w Polsce 3 tygodnie w październiku 2009 r.) przebywa na terytorium Chin wykonując pracę określoną w kontrakcie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne