Interpretacja indywidualna z dnia 11.12.2009, sygn. ILPP2/443-1253/09-2/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1253/09-2/AD
Czy Wnioskodawca może odliczyć w całości podatek naliczony zawarty w fakturze dokumentującej zakup samochodu z homologacją potwierdzającą, że nie jest to samochód osobowy o ładowności 506 kg oraz czy może odliczyć w całości podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących wydatki na nabycie paliwa do tego samochodu?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 14 września 2009 r. (data wpływu 21 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupu samochodu oraz paliwa do jego napędu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupu samochodu oraz paliwa do jego napędu.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca zakupił w dniu 7 lipca 2009 r. na podstawie faktury VAT, samochód marki Skoda na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. w dowodzie rejestracyjnym samochód ten figuruje jako samochód ciężarowy (posiada homologację producenta/importera potwierdzającą, że nie jest to samochód osobowy) o dopuszczalnej ładowności 506 kg. Samochód powyższy nie będzie spełniał żadnego warunku zawartego w art. 86 ust. 4 ustawy o podatku VAT z dnia 11 marca 2004 r., natomiast będzie spełniał warunki zawarte w ustawie o podatku VAT z 1993 r. dające prawo do pełnego odliczenia podatku VAT od zakupu samochodu oraz podatku VAT zawartego w paliwie. Przedmiotem działalności prowadzonej przez podatnika są usługi gastronomiczne, które są opodatkowane podatkiem VAT, a zatem samochód będzie służył w całości czynnościom opodatkowanym VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty