Interpretacja indywidualna z dnia 25.11.2009, sygn. ILPP1/443-1038/09-3/AI, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-1038/09-3/AI
Czy zgodnie z treścią zawartą w art. 81 ust. 1, art. 87 ust. 5a ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku, gdy Zainteresowana nie wykonywała w okresie rozliczeniowym sprzedaży opodatkowanej (nie uzyskała obrotu), Wnioskodawczyni przysługuje na umotywowany wniosek zwrot podatku naliczonego w terminie 180 dni na wskazany rachunek?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 1 września 2009 r. (data wpływu 3 września 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 20 listopada 2009 r. (data wpływu 25 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zwrotu podatku VAT przed uzyskaniem obrotu z działalności jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zwrotu podatku VAT przed uzyskaniem obrotu z działalności. Powyższy wniosek uzupełniono pismem z dnia 20 listopada 2009 r. o sprostowanie zapytania.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
W dniu 21 października 2008 r. Wnioskodawczyni założyła firmę jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Data rozpoczęcia działalności gospodarczej to 1 listopada 2008 r. Rodzaj prowadzonej działalności to: 68207 wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Również w październiku 2008 r. Zainteresowana zarejestrowała się jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. w dniu 3 listopada 2008 r. Wnioskodawczyni podpisała jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą umowę z deweloperem, w której to umowie deweloper zobowiązuje się do wybudowania i przeniesienia na kupującego tj. firmę Wnioskodawczyni prawa odrębnej własności lokalu usługowego, który dalej w ramach prowadzonej działalności Zainteresowana zamierza wynajmować. Zapłata za lokal ustalona została w 4 ratach, tj.: 10 listopada 2008 r., 1 grudnia 2008 r., 31 marca 2009 r. oraz 31 października 2009 r. Aktualnie (tj. na dzień złożenia wniosku) w terminie zostały zapłacone 3 raty. Wnioskodawczyni otrzymała od dewelopera 3 faktury (jako zapłata zaliczki do umowy z dnia 3 listopada 2008 r.) wystawiane na nabywcę, tj. firmę Wnioskodaczyni. Zainteresowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług składa co miesiąc deklaracje VAT-7, wykazując podatek naliczony z tytułu otrzymywanych od dewelopera faktur jako zapłata zaliczki za lokal usługowy. Środki na zakup lokali pochodzą w części ze wspólności majątkowej oraz z 2 kredytów, które zaciągnęła Wnioskodawczyni wraz z mężem (jako osoby fizyczne). Po wybudowaniu lokalu zostanie sporządzony akt notarialny (przewidywany termin wydania przedmiotu umowy kupującemu nastąpi do dnia 31 grudnia 2009 r.). Gdyby jednak wystąpiły niekorzystne warunki atmosferyczne sprzedający zastrzega sobie prawo do przedłużenia terminu wydania przedmiotu umowy o czas trwania przeszkód). z uwagi na pozostawanie we wspólności małżeńskiej, akt notarialny zostanie sporządzony na obojga małżonków, przy czym mąż Zainteresowanej złoży oświadczenie, że wyraża zgodę na użytkowanie kupionej wspólnie nieruchomości wyłącznie na potrzeby prowadzonej przez Zainteresowaną działalności gospodarczej. Lokal zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych i będzie amortyzowany. Faktura końcowa zostanie wystawiona na firmę Wnioskodawczyni z uwagi na fakt, iż to Zainteresowana jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług prowadzącym działalność gospodarczą. Faktura zawierać będzie NIP Zainteresowanej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty