Interpretacja indywidualna z dnia 07.07.2009, sygn. ILPP2/443-474/09-2/GZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-474/09-2/GZ
Podatnikiem podatku od towarów i usług jest Gmina i to jej NIP powinien znajdować się na dokumentach o ile dotyczą one zadań gminy.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Urzędu Miasta, przedstawione we wniosku z dnia 7 kwietnia 2009 r. (data wpływu 14 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Urząd Miasta jako jednostka organizacyjna samorządu terytorialnego z racji zawieranych umów cywilnoprawnych jest podatnikiem podatku VAT. Urząd Miasta jest zarejestrowany jako podatnik VAT, prowadzi rejestr sprzedaży, w którym ewidencjonuje wszystkie czynności podlegające opodatkowaniu oraz składa deklaracje VAT-7. Jako jednostka samorządowa gmina wykonuje zadania za pośrednictwem urzędu i posługuje się jednym numerem identyfikacji podatkowej nadanym Urzędowi Miasta. Umowy zawierane są pomiędzy Urzędem Miasta reprezentowanym przez Prezydenta z kontrasygnatą skarbnika a kontrahentami. Faktury są wystawiane na Urząd Miasta. Miasto jest gminą na prawach powiatu. Gmina realizując zadania własne jak i zadania zlecone korzysta z odliczeń, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług podatnikom VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie w jakim nabywane towary lub usługi wykorzystywane są bezpośrednio do wykonywania czynności opodatkowanych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty