Interpretacja indywidualna z dnia 23.06.2009, sygn. ILPP1/443-415/09-2/BD, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-415/09-2/BD
Prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu nabycia paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do samochodów ciężarowych. Możliwość dokonania korekty.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 23 marca 2009 r. (data wpływu do Biura KIP w Płocku: 30 marca 2009 r., do Biura KIP w Lesznie: 3 kwietnia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliw do samochodów ciężarowych oraz możliwości dokonania korekty deklaracji VAT-7 jest:
- prawidłowe w części dotyczącej pytania nr 1 i nr 2,
- nieprawidłowe w części dotyczącej pytania nr 3.
UZASADNIENIE
W dniu 30 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliw do samochodów ciężarowych oraz możliwości dokonania korekty deklaracji VAT-7.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie obrotu hurtowego wyrobami medycznymi pod nazwą () i jest czynnym podatnikiem podatku VAT. W celu prowadzenia działalności gospodarczej, Podatnik nabywa i użytkuje samochody.
W toku użytkowania podatnik nabywa paliwo do napędu:
- samochodów nabytych przed dniem 1 maja 2004 r., w stosunku do których przysługiwało prawo do odliczenia całości VAT w świetle ustawy o VAT z roku 1993. Samochody te posiadają ładowność powyżej 500 kg oraz homologację jako pojazdy ciężarowe samochody z kratką. W okresie użytkowania tych pojazdów nie nastąpiła zmiana sposobu użytkowania tych pojazdów i przerejestrowanie tych pojazdów na samochody osobowe,
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty