Interpretacja indywidualna z dnia 10.04.2009, sygn. ILPP1/443-87/09-4/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-87/09-4/MK
Opodatkowanie podatkiem VAT sprzedaży domu jednorodzinnego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 15 stycznia 2009 r. (data wpływu 20 stycznia 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 3 kwietnia 2009 r. (data wpływu 6 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT dostawy domu jednorodzinnego (w stanie niewykończonym lub wykończonym) jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 stycznia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT dostawy domu jednorodzinnego (w stanie niewykończonym lub wykończonym). Dnia 6 kwietnia 2009 r. Zainteresowany uzupełnił wniosek w zakresie opisu zdarzenia przyszłego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca posiada domek jednorodzinny w zabudowie szeregowej o powierzchni użytkowej 140 m2, w którym mieszka. Posiada również 10 arową działkę budowlaną, na której zamierza wybudować dom jednorodzinny wolnostojący, celem jego sprzedaży w stanie niewykończonym lub wykończonym.
Dnia 6 kwietnia 2009 r. Wnioskodawca uzupełnił opisane zdarzenie przyszłe wskazując, iż nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest czynnym podatnikiem podatku VAT.
Ponadto Zainteresowany wskazał, iż w przypadku dostawy domu w stanie niewykończonym, będzie to dom w stanie surowym zamkniętym (mury, okna i drzwi). W przypadku natomiast sprzedaży domu w stanie wykończonym będzie to dom w stanie pozwalającym na zamieszkanie. Wnioskodawca wyjaśnił także, iż aktualnie nie zaczął budowy domu i w związku z powyższym nie zna jego symbolu PKOB. W przedmiocie pierwszego zasiedlenia o którym mowa w art. 2 pkt 14 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) Zainteresowany wskazał, iż zasiedli go dowolny nabywca, który wyrazi chęć nabycia i zapłaci żądaną kwotę. Sprzedaż domu nastąpi w okresie dwóch lat po zasiedleniu. Zainteresowany nie posiada wiedzy w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy usług i towarów związanych z budową domu. Wnioskodawca wyjaśnił także, iż nie będzie ponosił wydatków na ulepszenie domu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty