Interpretacja indywidualna z dnia 10.02.2009, sygn. IPPP1/443-2070/08-2/IG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-2070/08-2/IG
Czy pomimo braku potwierdzenia odbioru faktur korygujących przez nabywcę Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc wystawienia faktur korygujących?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 12 listopada 2008r. (data wpływu 17 listopada 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc wystawienia faktur korygujących, pomimo braku potwierdzenia odbioru faktur korygujących przez nabywcę - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 listopada 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc wystawienia faktur korygujących, pomimo braku potwierdzenia odbioru faktur korygujących przez nabywcę.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
S S.A. (dalej: S, Wnioskodawca lub Spółka) jest wykonawcą robót budowlanych w ramach realizacji różnych projektów między innymi projektów deweloperskich, polegających na budowie oraz sprzedaży mieszkań. W 2004 r. S Sp. z o.o. (Wnioskodawca jest następcą prawnym S Sp. z o.o.) zawarła umowę zobowiązującą do zawarcia umowy ustanowienia odrębnej własności i sprzedaży lokali mieszkalnych z przynależnym pomieszczeniem pomocniczym wraz z wyłącznym prawem korzystania z miejsca parkingowego (dalej: Umowa). Następnie S Sp. z o.o. wystawiła faktury VAT dokumentujące sprzedaż lokali. Ze względu na rezygnację z zakupu lokali mieszkalnych i wycofanie się z Umowy przez kontrahenta będącego osobą fizyczną S Sp. z o.o. wystawiła w dniu 29 sierpnia 2006 r. faktury korygujące dokonaną sprzedaż, a w dniu 9 maja 2008 r. ich duplikaty. Wnioskodawca dwukrotnie wysyłał duplikaty faktur korygujących do nabywcy ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Za każdym razem przesyłka była powtórnie awizowana i była zwracana Wnioskodawcy z adnotacją: Zwrot. Nie podjęto w terminie. W związku z brakiem potwierdzenia odbioru faktur korygujących Spółka nie dokonała obniżenia kwoty podatku należnego. Z informacji posiadanych przez Wnioskodawcę wynika, że nabywca, zawierając Umowę, nie był zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym i nie dokonywał rozliczania podatku VAT, a zawarcie umowy nie nastąpiło w związku z działalnością gospodarczą.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty