Interpretacja indywidualna z dnia 01.12.2009, sygn. IBPP4/443-1231/09/EJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/443-1231/09/EJ
Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego jeżeli proporcja nie przekracza 2%.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 września 2009r. (data wpływu 7 października 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, jeżeli proporcja nie przekroczy 2% - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 października 2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, jeżeli proporcja nie przekroczy 2%.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca działa na podstawie wpisu do Rejestru Uczelni Niepublicznych. Podstawowym celem statutowym uczelni jest świadczenie usług edukacyjnych na poziomie wyższym, tj. szkolnictwa wyższego w rozumieniu ustawy z dnia 27 lipca 2005r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365 ze zm.). W związku z faktem występowania o dofinansowanie ze środków pomocowych m. in. z UE, a co za tym idzie koniecznością określenia kwalifikowalności, bądź niekwalifikowaności podatku od towarów i usług, Wnioskodawca zwraca się z wnioskiem o interpretację właściwych przepisów w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z dokonywanych zakupów. W związku z rodzajem prowadzonej działalności, tj. działalności edukacyjnej, czynności te podlegają zwolnieniu od opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Czynności te wymienione są w załączniku nr 4 do cyt. ustawy. Jednocześnie Szkoła prowadzi również sprzedaż opodatkowaną stawkami 22%, 7% i 0%, odpowiednio: najem pomieszczeń, najem pokoi hotelowych i sprzedaż książek. Zgodnie z art. 90 ust. 1-10 cyt. ustawy w przypadku jednoczesnego występowania sprzedaży zwolnionej i opodatkowanej podatnik zobowiązany jest do obliczenia właściwej proporcji sprzedaży, w celu ustalenia możliwości dokonywania obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony. W przypadku gdy proporcja sprzedaży opodatkowanej wynosi mniej niż 2% podatnik nie ma prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. W przypadku Wnioskodawcy proporcja ta nie przekracza 2%, ponieważ podstawą działalności jest sprzedaż zwolniona, która jest dominująca w całości sprzedaży.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty