15.05.2009 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15.05.2009, sygn. IBPP1/443-199/09/BM, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-199/09/BM

Możliwość dokonania korekty rachunków uproszczonych i wystawienia w ich miejsce faktur VAT oraz obliczenia na ich podstawie należnego podatku VAT.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 marca 2009r. (data wpływu 2 marca 2009r.), uzupełnionym pismem z dnia 31 marca 2009r. (data wpływu 9 kwietnia 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości dokonania korekty rachunków uproszczonych i wystawienia w ich miejsce faktur VAT oraz obliczenia na ich podstawie należnego podatku VAT - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 marca 2009r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 31 marca 2009r. (data wpływu 9 kwietnia 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości dokonania korekty rachunków uproszczonych i wystawienia w ich miejsce faktur VAT oraz obliczenia na ich podstawie należnego podatku VAT

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca wskazał, iż prowadzi działalność od 1999r. W 2004r. osiągnął niski dochód kwalifikujący go do zwolnienia z podatku VAT i od 2005r. był z tego podatku zwolniony. Wnioskodawca zajmował się też wynajmem pomieszczeń gospodarczych dla firm prowadzących działalność gospodarczą. W grudniu 2007r. Wnioskodawca przekroczył limit 39.700 zł, po przekroczeniu którego winien złożyć deklarację VAT-R. Wnioskodawca o konieczności złożenia ww. deklaracji dowiedział się dopiero w listopadzie 2008r. i niezwłocznie tj. w dniu 17 listopada 2008r. taką deklarację złożył w Urzędzie Skarbowym. W dniu 24 listopada 2008r. Wnioskodawca otrzymał potwierdzenie zarejestrowania go jako czynnego podatnika podatku VAT. Jednakże od grudnia 2007r. do listopada 2008r. Wnioskodawca wystawiał rachunki jako zwolniony z podatku VAT. Wnioskodawca chcąc naprawić swój błąd zwrócił się do Krajowej Informacji Podatkowej z zapytaniem jak ma postąpić w takim przypadku. Wnioskodawca otrzymał odpowiedź, że na podobny problem odpowiedział Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu. Wnioskodawca wskazał, iż z treści tej interpretacji wynika, że rachunki trzeba skorygować wyzerować rachunkami, a na ich miejsce wystawić faktury VAT, z datą bieżącą z zaznaczeniem jakiego okresu dotyczą i na podstawie tych faktur wyliczyć należny podatek. Tak też Wnioskodawca postąpił. Tymczasem biura rachunkowe firm, z którymi współpracuje uważają, że interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu jest niewystarczającą podstawą prawną do skorygowania rachunków rachunkami i zaksięgowania faktur VAT wystawionych po terminie, chociaż faktury te stanowią podstawę do wyliczenia należnego podatku VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne