Interpretacja indywidualna z dnia 06.03.2009, sygn. IBPBII/1/415-136/08/BD, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-136/08/BD
Czy wypłacone diety i zwrot wydatków podlegają zwolnieniu od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w sytuacji gdy z umowy o pracę wynika, że miejscem pracy jest siedziba pracodawcy i teren prowadzonych przez niego prac budowlanych? Czy pracownikowi przysługują podwyższone koszty uzyskania przychodów ze stosunku pracy ustalane na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 3 Ustawy?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 12 grudnia 2008r. (data wpływu do tut. Biura 16 grudnia 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z podatku dochodowego diet i innych należności z tytułu podróży służbowej pracownika jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 grudnia 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z podatku dochodowego diet i innych należności z tytułu podróży służbowej pracownika.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Spółka zatrudnia na umowę o pracę elektromonterów (dalej zwanych pracownikami). W umowie o pracę Spółka zaznacza, że miejscem pracy pracowników jest miejscowość, w której znajduje się siedziba Spółki i teren budów prowadzonych przez Spółkę na obszarze Polski. Taki zapis pozwala Spółce na oddelegowanie danego pracownika do pracy w miejscowości innej niż siedziba Spółki, w której Spółka realizuje dane zlecenie (świadczy usługi). W chwili zawarcia umowy pracownicy nie wiedzą dokładnie, w jakie miejsce zostaną oddelegowani. Miejsce wykonywania przez nich pracy uzależnione jest od zleceń otrzymywanych przez Spółkę. Po otrzymaniu zlecenia, Spółka oddelegowuje na daną budowę, na określony czas, wybranych pracowników. Pracownicy mogą być oddelegowani do pracy na danej budowie na różny okres (od jednego dnia do kilku tygodni, czy nawet miesięcy). O tym, gdzie dany pracownik ma świadczyć pracę, pracownik dowiaduje się, otrzymując od Spółki polecenie wyjazdu służbowego. W taki sposób Spółka deleguje pracownika do wykonania określonej pracy w określonym miejscu i określonym terminie. Spółka pragnie podkreślić, że zapis w umowie o pracę, zgodnie z którym pracownik ma świadczyć pracę na terenie budów prowadzonych przez Spółkę jest na tyle szeroki, że wydawanie polecenia wyjazdu służbowego na teren konkretnie wskazanej budowy jest niezbędne. W związku z oddelegowaniem pracowników do pracy na terenie danej budowy, ponoszone są różnego rodzaju koszty. Między innymi są to koszty związane z zapewnieniem pracownikom noclegu, wyżywienia, dojazdu, itp. Jeśli pracownicy pracują poza miejscowością będącą siedzibą Spółki i poza swoim miejscem zamieszkania Spółka uważa, że powinna wypłacać pracownikom diety.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty