Interpretacja indywidualna z dnia 05.02.2009, sygn. IBPP2/443-1086/08/ASz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-1086/08/ASz
ustalenie czy pożyczka, w wypadku gdy zostanie ona zakwalifikowana do grupowania PKWiU 65.22.10-00.90, to jest usługi udzielania pożyczek, świadczone poza systemem bankowym, jest zwolniona z opodatkowania VAT.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. B. przedstawione we wniosku z dnia 17 listopada 2008r. (data wpływu 24 listopada 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy pożyczka, w wypadku gdy zostanie ona zakwalifikowana do grupowania PKWiU 65.22.10-00.90, to jest usługi udzielania pożyczek, świadczone poza systemem bankowym, jest zwolniona z opodatkowania VAT - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 listopada 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy pożyczka, w wypadku gdy zostanie ona zakwalifikowana do grupowania PKWiU 65.22.10-00.90, to jest usługi udzielania pożyczek, świadczone poza systemem bankowym, jest zwolniona z opodatkowania VAT.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
A. spółka prawa Wielkiej Brytanii, będąca rezydentem podatkowym w Wielkiej Brytanii zamierza udzielić polskiej spółce kapitałowej B. sp. z o.o. pożyczki w celu objęcia przez B. udziałów w innej spółce prawa brytyjskiego (N). W rezultacie B. będzie jedynym udziałowcem nowopowstałej spółki N. N nie będzie prowadzić ani działalności produkcyjnej ani działalności handlowej. W przyszłości środki wniesione na objęcie udziałów w N zostaną najprawdopodobniej wykorzystane w celu udzielenia pożyczki innej spółce w grupie. Pożyczka udzielona B. przez C. będzie oprocentowana i udzielona z własnych środków C.. Kwota pożyczki stanowić będzie równowartość w polskich złotych kwoty około 13,5 mln funtów szterlingów (ostateczna kwota nie została jeszcze ustalona). Pożyczka denominowana będzie w walucie obcej. Oznacza to, że pożyczka będzie udzielona i spłacana w walucie polskiej, przeliczonej na walutę obcą według określonego kursu. Zarówno zatem przekazanie Spółce kwoty pożyczki jak i jej spłata następowałyby w złotych polskich w wysokości stanowiącej równowartość kwoty wyrażonej w walucie obcej tj. około 13,5 mln funtów szterlingów. C. posiada 100% udziałów (100% praw głosu) w spółce D. (spółka prawa Wielkiej Brytanii, będąca rezydentem podatkowym w Wielkiej Brytanii) - F., która to spółka posiada 100% udziałów (100% praw głosu) w E. (spółka prawa Wielkiej Brytanii, będąca rezydentem podatkowym w Wielkiej Brytanii) - G.. Natomiast G. posiada 99,5% udziałów, w B., które odpowiadają 99,5% praw głosu na zgromadzeniu wspólników spółki. C. nie jest wspólnikiem ani nie dysponuje prawami głosu na zgromadzeniu wspólników B..
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty