Interpretacja indywidualna z dnia 05.10.2009, sygn. ITPP2/443-588/09/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-588/09/AW
Opodatkowanie czynności, za które wypłacane jest wynagrodzenie w postaci zwrotu kosztów postoju oraz sposobu ich udokumentowania.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 lipca 2009 r. (data wpływu 17 lipca 2009 r.), uzupełnionym w dniu 17 września 2009 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności, za które wypłacane jest wynagrodzenie w postaci zwrotu kosztów postoju oraz sposobu ich udokumentowania jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 lipca 2009 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 17 września 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności, za które wypłacane jest wynagrodzenie w postaci zwrotu kosztów postoju oraz sposobu ich udokumentowania.
W przedmiotowym wniosku, oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka jest firmą spedycyjną i zleca usługi przewozu firmom transportowym. Dla każdej usługi uzgadniana jest uprzednio cena frachtu. W przypadku nieprzewidzianego postoju, w oczekiwaniu na załadunek lub rozładunek towarów, ustalane są dodatkowo opłaty, których zasadność potwierdzona jest kartą postoju. Zleceniobiorca otrzymuje zwrot poniesionych kosztów, ujętych w nocie księgowej, którą wystawia Spółce, jako zleceniodawcy.
Spółka świadczy usługi na zlecenie podatnika z Unii Europejskiej, który podaje numer identyfikacji podatkowej z prefiksem DE. Rozpoczęcie świadczenia usługi załadunek towarów, ma miejsce na terytorium Polski. Z przyczyn niezależnych od przewoźnika wystąpił postój przy załadunku towaru. Po zatwierdzeniu karty postoju przez załadowcę nastąpił przewóz towarów do innego kraju członkowskiego (np. do Niemiec), gdzie nastąpił ich rozładunek. Dla udokumentowania świadczonej usługi transportowej wystawiono fakturę VAT z adnotacją, iż podatek VAT uiści zleceniodawca Spółki. Obowiązek podatkowy powstał na terytorium Niemiec. W opisanej wyżej sytuacji możliwy jest również postój przy rozładunku towaru, tj. na terenie Niemiec.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty