27.08.2009 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 27.08.2009, sygn. ITPP2/443-473b/09/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-473b/09/RS

Stawka podatku na usługę portową.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 2 czerwca 2009 r. (data wpływu 8 czerwca 2009 r.), uzupełnionym pismami z dnia 22 lipca i 30 lipca 2009 r. (data wpływu 27 lipca i 26 sierpnia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zastosowania 0% stawki podatku dla świadczonych usług portowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 czerwca 2009 r. został złożony wniosek, uzupełniony pismami z dnia 22 lipca i 30 lipca 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zastosowania 0% stawki podatku dla świadczonych usług portowych.

W przedmiotowym wniosku, oraz pismach stanowiących jego uzupełnienie, przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy na rzecz kontrahentów, niebędących armatorami morskimi usługi portowe tj. 1) czynności na ładunkach środków transportu morskiego, polegające np. na przepakowaniu/przeładunku ładunków, składowaniu/przetrzymaniu ładunków, 2) podstawianiu/obsłudze środków transportu, które obejmują czynności związane z rozładowaniem/załadowaniem statku poprzedzone jego przygotowaniem do dokonania tych czynności jak np. usunięcie zabezpieczeń ładunku. Nabywcy tych usług podają numery, pod którymi są zidentyfikowani dla potrzeb podatku od towarów i usług. Przedmiotowe środki transportu morskiego stanowią środki, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 1 lit. d) ustawy o podatku od towarów i usług, sklasyfikowane wg PKWiU w grupowaniach: 35.11.24-40.20 statki morskie do przewozu ładunków w kontenerach (oceaniczne) oraz 35.11.24-60.00 transportowce do przewozu samochodów (pełnomorskie). Usługi dotyczące ładunków morskich środków transportów wykonywane są w ramach transportu międzynarodowego, w tym stanowiącego jego część transportu wewnątrzwspólnotowego. Świadczone są w portach znajdujących się w Polsce, jak i w innych krajach UE. Spółka występuje jako pośrednik działający na zasadzie przenoszenia kosztów nabywanych usług na ich ostatecznych beneficjentów. Usługi te nie są związane z eksportem, ani z importem towarów, gdyż są niezależne od importu konkretnych towarów. Dlatego Spółka fakturuje przedmiotowe usługi, jako odrębne świadczenie, przenosząc poniesione koszty fizycznie na nabywcę usług, a ich wartość nie jest wliczana do podstawy opodatkowania, o czym jest mowa w art. 29 ust. 15 ustawy. Przedmiotowe usługi dotyczą morskiego środka transportu, który wykorzystywany jest w transporcie, a pośrednio lądowych środków transportu, w sytuacji, gdy przeładunek odbywa się np. ze statku na samochód, bądź kolej. Zawsze jednak początek przeładunku ma miejsce na statku, a więc na środku transportu morskiego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne