04.12.2008 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 04.12.2008, sygn. IPPP2/443-1431/08-2/ASi, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-1431/08-2/ASi

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 22 września 2008r. (data wpływu 23 września 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia nieruchomości, stanowiących środki trwałe przedsiębiorstwa oraz prawa do dokonania korekt podatku naliczonego VAT z tytułu wniesienia składników majątkowych aportem do spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 września 2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia nieruchomości, stanowiących środki trwałe przedsiębiorstwa oraz prawa do dokonania korekt podatku naliczonego VAT z tytułu wniesienia przedsiębiorstwa aportem do spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Z dniem 01 kwietnia 2009 r. Wnioskodawca zamierza wnieść całe swoje przedsiębiorstwo do powołanej wcześniej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wniesienie aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością całego dotychczasowego przedsiębiorstwa spowoduje, że spółka ta przejmie w całości aktywa i pasywa dotychczasowego Zakładu. Wejdzie ona więc we wszelkie prawa i przejmie wszelkie obowiązki wynikające z jego dotychczasowej działalności. Jednocześnie Strona wyjaśnia, iż poza kwestiami formalnymi takimi jak nowy numer NIP, nowy numer Regon oraz nowy numer rachunku bankowego, nie ulegną żadnym zmianom dotychczasowe zasady współpracy z obecnymi kontrahentami Zakładu. Bez zmian w stosunku do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pozostaną również tak istotne elementy wyróżniające działalność dotychczasowego Zakładu jak: przedmiot działalności i siedziba spółki. Wnioskodawczyni zaznacza jednak, że przed wniesieniem aportu zamierza zbyć (przenieść własność) posiadane przez nią nieruchomości stanowiące środki trwałe Zakładu do odrębnego przedsiębiorstwa należącego do męża Strony. Fakt ten jest dyktowany przesłankami ekonomicznymi i cywilnoprawnymi (kwestia odpowiedzialności majątkiem wobec osób trzecich). Jednocześnie przedsiębiorstwo prowadzone indywidualnie, a po 1 kwietnia 2009r. również spółka z o. o. będą miały zagwarantowane na piśmie prawo do używania przedmiotowych nieruchomości na cele prowadzonej działalności gospodarczej. W tym celu zostaną zawarte na czas określony ( minimum 10 lat) odpowiednie umowy najmu lub dzierżawy z datą pewną i podpisami notarialnie poświadczonymi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne