Interpretacja indywidualna z dnia 11.12.2008, sygn. IPPB3/423-1370/08-2/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-1370/08-2/JG
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 25 września 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 29 września 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu w związku z podwyższeniem wartości nominalnej nabytych przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce Zależnej - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu w związku z podwyższeniem wartości nominalnej nabytych przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce Zależnej.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
N S.A. (dalej jako N lub Spółka) posiada 100% udziałów w E Sp. z o.o. (dalej jako E). W związku z planowanym podziałem zysku E za rok 2007 oraz zysków z lat ubiegłych, E - w oparciu o uchwałę zgromadzenia wspólników - zamierza wypłacić N dywidendę w formie niepieniężnej w postaci prawa do udziałów w polskiej spółce kapitałowej, których właścicielem jest E (dalej określanych łącznie jako Udziały).
Jednocześnie, N rozważa przeniesienie w przyszłości tak otrzymanych Udziałów do swojej Spółki Zależnej zajmującej się zarządzeniem prawami majątkowymi, w tym udziałami, w grupie (dalej: Spółka Zależna). W tym kontekście planowane są dwa alternatywne scenariusze.Scenariusz A: nabycie w przyszłości 100% udziałów w Spółce Zależnej poprzez podwyższenie wartości istniejących udziałów N w Spółce Zależnej oraz pokrycie podwyższonego w ten sposób kapitału zakładowego Spółki Zależnej wkładem niepieniężnym w postaci Udziałów, które otrzyma w formie dywidendy niepieniężnej od E. Podstawą do określenia wartości podwyższenia kapitału w Spółce Zależnej będzie wartość wnoszonych aportem Udziałów, tj. wartość przyjęta dla potrzeb wypłaty dywidendy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty