07.11.2008 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 07.11.2008, sygn. IPPB2/436-325/08-2/AF, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/436-325/08-2/AF

Czy udzielanie pożyczek przez podmiot polski pożyczkobiorcy z siedzibą w Republice Irlandii w związku ze świadczonymi przez ten podmiot usługami zarządzania płynnością podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, gdzie podatnikiem byłaby zagraniczna Wnioskodawczyni?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 13.08.2008 r. (data wpływu 18.08.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie umów pożyczek - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18.08.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie umów pożyczek.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

Wnioskodawczyni - z siedzibą w Republice Irlandii jest podmiotem zarządzającym systemem zarządzania płynnością w ramach grupy spółek P. P. Polska Sp. z o.o jest uczestnikiem tego systemu zarządzania płynnością. System ten określany jest także jako cash-pooling. Wnioskodawczyni jest spółką posiadającą siedzibę w Republice Irlandii, mającą status instytucji finansowej (Podmiot Zarządzający), prowadzącej działalność w zakresie kredytowania oraz udzielania pożyczek. Wnioskodawczyni jest zarejestrowana na potrzeby podatku od wartości dodanej w Republice Irlandii i posiada numer. Podmiot ten nie jest jednak bankiem. System polega na tym, że uczestnicy systemu posiadający nadwyżki wolnych środków pieniężnych pożyczają te środki Podmiotowi Zarządzającemu. Natomiast podmioty, które sygnalizują istnienie wymagalnych zobowiązań oraz brak środków, które mogą pokryć te zobowiązania otrzymują od Podmiotu Zarządzającego pożyczkę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne