12.06.2008 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12.06.2008, sygn. IP-PP2-443-846/08-2/AS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IP-PP2-443-846/08-2/AS

Czy kwoty wynikające z dokonanych korekt faktur pomniejszają obrót, jako podstawę opodatkowania w podatku od towarów i usług i kwotę podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc wystawienia faktury korygującej, nawet wówczas, gdy w dacie złożenia deklaracji za ten miesiąc podatnik nie dysponuje potwierdzeniem odbioru faktury korygującej przez kontrahenta?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 19 maja 2008r. (data wpływu 26 maja 2008r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obniżenia podatku należnego w przypadku wystawienia faktury korygującej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 maja 2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obniżenia podatku należnego w przypadku wystawienia faktury korygującej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Oddział n przedsiębiorstwa w ramach prowadzonej działalności dokonuje szeregu transakcji związanych ze sprzedażą. Przedmiotowe transakcje pociągają za sobą niekiedy konieczność korygowania wielkości sprzedaży, np. z powodu zwrotów od kontrahentów, uszkodzenia wyrobu w trakcie dostawy, udzielenia rabatów kontrahentom. W razie zaistnienia takiej konieczności wystawiane są faktury korygujące, które następnie są niezwłocznie wysyłane do kontrahentów celem ich podpisania. Po tym fakcie są zwracane i odsyłane oddziałowi. Drugim ze sposobów działania jest wysłanie faktury kontrahentowi za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, jednakże zwrotne potwierdzenia odbioru często nie są zwracane przez pocztę. Zdarzają się zatem sytuacje, w których oddział nie posiada potwierdzenia odbioru faktury korygującej, gdyż kontrahent nie odesłał faktury korygującej lub posiada je ze znacznym opóźnieniem spowodowanym, np. postępowaniem reklamacyjnym w Poczcie Polskiej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne