Interpretacja indywidualna z dnia 05.03.2008, sygn. IPPP1-443-716/07-2/JB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1-443-716/07-2/JB
Czy przy jednoczesnej sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w użytkowaniu wieczystym działki gruntu i stosownym udziałem w nieruchomości wspólnej, wraz z (w zależności od lokalu) prawem do korzystania z tarasu (ogródka przydomowego) oraz z prawem do wyłącznego korzystania ze stanowisk postojowych w garażu podziemnym, należy zastosować preferencyjną 7% stawkę podatku VAT?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12 grudnia 2007r. (data wpływu 19 grudnia 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku od towarów i usług przy sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z miejscami postojowymi w garażu podziemnym - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 grudnia 2007r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku od towarów i usług przy sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z miejscami postojowymi w garażu podziemnym.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości położonej w X, dzielnica XX, przy ulicy ..... oznaczonej w ewidencji gruntów jako zabudowana działka nr x, o łącznym obszarze 5473 m2 zabudowanej budynkiem biurowym o powierzchni 1759 m2, budynkiem produkcyjnym o powierzchni 5828,3 m2, budynkiem produkcyjnym o powierzchni 550,8 m2, innym budynkiem niemieszkalnym o powierzchni 435 m2, budynkiem o powierzchni 47,2 m2, innym budynkiem niemieszkalnym o powierzchni 205 m2, budynkiem magazynowym o powierzchni 390 m2, innym budynkiem niemieszkalnym o powierzchni 292 m2 oraz budynkiem magazynowym o powierzchni 116 m2 dla której Sąd prowadzi księgę wieczystą Nr ..... i zamierza na opisanej powyżej zabudowanej działce gruntu zrealizować inwestycję pod nazwą L, polegającą na przebudowie istniejących obiektów fabrycznych i biurowych na budynki usługowo-mieszkalne. Spółka zamierza sprzedawać samodzielne lokale mieszkalne typu L, znajdujące się w przebudowanych budynkach usługowo-mieszkalnych. W umowach ustanowienia odrębnej własności lokalu i ich sprzedaży zostanie ustalony sposób korzystania z nieruchomości wspólnej w ten sposób, że wszyscy nabywcy lokali uzyskają na czas nieoznaczony prawo do wyłącznego i nieodpłatnego korzystania ze stanowisk postojowych usytuowanych w części podziemnej budynku szczegółowo opisanych w tych umowach, zaś każdemu kupującemu przysługiwać będzie prawo do wyłącznego i nieodpłatnego korzystania z samodzielnego stanowiska postojowego oznaczonego konkretnym numerem. Ponadto zaplanowano, że niektóre lokale będą miały przynależny ogródek przydomowy lub taras. Cena sprzedaży każdego lokalu będzie składała się z dwóch części:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty