Interpretacja indywidualna z dnia 29.02.2008, sygn. IBPP2/443-330a/07/ICz/KAN-2561/07/11, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-330a/07/ICz/KAN-2561/07/11
Jak należy potraktować uzyskaną premię pieniężną (bonus) na koniec roku od dostawcy zagranicznego (unijnego)?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 27 listopada 2007r. (data wpływu 30 listopada 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymanych premii pieniężnych od kontrahenta z Niemiec - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 listopada 2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymanych premii pieniężnych od kontrahenta Niemiec.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nabywa od dostawców zagranicznych z krajów Unii Europejskiej towary, które stanowią surowiec do produkcji styropianu i papy asfaltowej. Po zakończeniu okresu rozrachunkowego (odpowiada jemu rok kalendarzowy) dwóch dostawców zagranicznych z Francji i Niemiec przyznało Wnioskodawcy premie pieniężne (bonusy). Wartość bonusa obliczona przez dostawcę z Niemiec nie była uzależniona od wielkości zakupów w okresie rozliczeniowym. Była to premia za dotychczasową współpracę oraz zachęta do jej kontynuowania w kolejnym roku. Nota nie dotyczy żadnej konkretnej dostawy, a jest jedynie kwotowo wyrażonym "bonusem". Datą wystawienia "credit note" od kontrahenta z Niemiec był 29 grudnia 2006r. Rozliczenie bonusa następuje poprzez dokonanie kompensaty z najstarszymi nierozliczonymi fakturami z tytułu dostawy towaru. W obu przypadkach Wnioskodawca nie posiada podpisanych umów z dostawcami surowca. Poza czynnością prawną kupna-sprzedaży, w której Spółka jest nabywcą towaru, nie istnieją jakiekolwiek inne zobowiązania, nakładające na Spółkę obowiązek świadczenia usług na rzecz dostawcy towaru. Nie istnieją także unormowania zobowiązujące Wnioskodawcę do powstrzymania się od dokonania czynności, tolerowania czynności czy sytuacji, w tym w szczególności niedokonywania zakupów od innych dostawców towarów (prawo wyłączności) lub organizowania na rzecz dostawcy sprzedaży.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty