18.07.2008 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18.07.2008, sygn. ITPP1/443-406/08/BS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-406/08/BS

Czy w opisanym stanie faktycznym czynności Spółki powinny być opodatkowane stawką preferencyjną w wysokości 7%?.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 kwietnia 2008 roku (data wpływu 30 kwietnia 2008 roku) uzupełnione pismem z dnia 29 maja 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla dostawy czasopism specjalistycznych (PKWiU 22.13) oznaczonych stosownym symbolem ISSN - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 kwietnia 2008 roku został złożony wniosek, uzupełniony pismem z dnia 29 maja 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności polegających na wytworzeniu metodami poligraficznymi czasopism specjalistycznych (PKWiU 22.13) oznaczonych stosownym symbolem ISSN.

W przedmiotowych dokumentach przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka zawiera umowy o druk czasopism, następnie zleca wykonanie usług druku drukarniom. Usługę Spółka opodatkowuje stawką podatku w wysokości 22%. Jeden z kontrahentów zamierza zlecić Spółce druk czasopism specjalistycznych. W opinii tego kontrahenta druk tego czasopisma winien być opodatkowany stawką 7%. W uzupełnieniu z dnia 29 maja 2008 r. dokonanym na wezwanie tutejszego organu, Spółka doprecyzowała przedstawione zdarzenie przyszłe w następujący sposób. W wyniku zawartej umowy Spółka, nie dokonując bezpośrednio druku czasopism przyjmuje obowiązek cywilnoprawny dostawy czasopisma określonej treści. W ocenie Wnioskodawcy, zasadna wydaje się być teza, że klasyfikacja czynności Spółki w przedmiocie podatku od towarów i usług powinna opierać się na treści zobowiązania Spółki wobec zlecającego druk, niezależnie od tego, kto wykonał czynności faktycznie zmierzające do realizacji tego zobowiązania. A zatem, jak wskazuje Wnioskodawca, czynności Spółki w przedmiocie podatku od towarów i usług zakwalifikować należy w sposób tożsamy z usługami faktycznego wykonawcy (drukarni). Tym samym czynności wykonywane przez Spółkę należy sklasyfikować jako oznaczone w PKWiU 22.13.11 gazety, dzienniki i czasopisma drukowane, ukazujące się rzadziej niż cztery razy w tygodniu. Zleceniodawcy Spółki zlecają dostawę wydrukowanych czasopism specjalistycznych. A zatem przedmiotem nabycia przez zleceniodawców jest towar czasopisma sklasyfikowane w PKWiU 22.13.11. Ponadto w treści uzupełnienia wskazano, iż czasopisma, o których mowa we wniosku spełniają definicję czasopism specjalistycznych zawartą w § 7 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne