20.06.2007 Podatki

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.06.2007, sygn. ZP/443-7/07, Urząd Skarbowy we Wrześni, sygn. ZP/443-7/07

Czy na podstawie art. 41 ust. 4, 6, 7, 8, 9 ustawy o podatku od towarów i usług eksporter ma prawo zastosować stawkę podatkową 0 % w przypadku zagubienia oryginału dokumentu SAD-3 z pieczątką potwierdzającą opuszczenie przez towar obszaru UE, jeżeli istnieją inne dokumenty, bezspornie potwierdzające wywóz towaru poza obszar UE?

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE Na podstawie art.14a § 1,3,4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm./, po zapoznaniu się z treścią wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, przekazanego do tut. urzędu skarbowego w dniu 17/04/2007 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko Podatnika w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny przedstawiony przez podatnika: Spółka z o.o. prowadzi eksport produkowanych przez nią części samochodowych do Turcji. Wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty dokonywany jest na rzecz kontrahenta z Turcji firmę. W dniu 30 listopada 2005 r. Sp. z o.o. wystawiła fakturę sprzedaży eksportowej, 7 grudnia 2005 r. towar będący przedmiotem eksportu został odebrany przez firmę transportową . W dniu 15 grudnia 2005 r. dokonano odprawy celnej, a 23 grudnia 2005 r. odbiorca dokonał odprawy celnej importowej w Turcji. Przewóz powyższego towaru był realizowany wspólnie przez firmę w Turcji. Sprzedaż została wykazana w deklaracji VAT-7 za miesiąc listopad 2005 r., co zostało zakwestionowane w trakcie kontroli przez Naczelnika Urzędu Skarbowego z powodu braku oryginałów dokumentów potwierdzających opuszczenie przez towar terytorium Wspólnoty. W deklaracji za miesiąc grudzień 2005 r. sprzedaż została opodatkowana przez Sp. z o.o. stawką 22 %. Według zapewnień przewoźnika, dokument SAD-3 miał zostać przesłany w najbliższym okresie czasu, natomiast 2 czerwca 2006 r. przewoźnik oświadczył, że powyższy dokument zaginął. W związku z powyższym Sp. z o.o. wystąpiła do przewoźnika firmy z żądaniem zapłaty odszkodowania za straty poniesione w związku z koniecznością zapłaty podatku VAT. Firma odmówiła wypłaty odszkodowania, a sprawa została skierowana na drogę sądową.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne