Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.03.2007, sygn. ZD/4061-283/06, ZD/4061-284/06, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. ZD/4061-283/06, ZD/4061-284/06
Czy oprocentowanie pożyczki typu mezzanine, które może odbiegać od rynkowego oprocentowania zwykłych pożyczek, wolno uznać za zgodne z warunkami rynkowymi przy uwzględnieniu ekonomicznego uzasadnienia dla stosowania pożyczek typu mezzanine pomiędzy podmiotami niepowiązanymi?Czy słuszne jest założenie, że dla pożyczkodawcy przychód z tytułu odsetek od pożyczki typu mezzanine wynosi odpowiednio 1% lub WIBOR+10%, w zależności od wysokości faktycznie otrzymanego oprocentowania?
W dniu 29.12.2006r. wpłynął do organu podatkowego wniosek Podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca (spółka z o.o. X), zamierza udzielić zależnej spółce z o.o. Y, w której ma 100% udział, szczególnego rodzaju pożyczki tzw. pożyczki typu mezzanine, w złotych polskich na okres 10 lat. Pożyczka zostanie przeznaczona na rozwój działalności (rozbudowę biura, zespołu pracowników, oprogramowania, etc.).
Istotą pożyczki mezzanine jest, ażeby pożyczkodawca partycypował w ryzyku ekonomicznym pożyczkobiorcy w większym stopniu, niż ma to miejsce w przypadku zwykłych umów pożyczki. W sytuacji zatem, w której pożyczkobiorca nie wypracuje w danym roku zadowalającego wyniku ekonomicznego lub osiągnie stratę, zastosowane zostanie obniżone oprocentowanie. Intencją Wnioskodawcy jest, ażeby w takiej sytuacji oprocentowanie wyniosło 1% p.a.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty