18.10.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.457.2024.1.DP

Czy Wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych od dochodu objętego opodatkowaniem ryczałtem od dochodów spółek, w tym w szczególności z tytułu ukrytych zysków lub wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą w zakresie kwoty Pożyczek, jak i odsetek od Pożyczek, objętej czynnością zwolnienia Spółki z długu?

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 sierpnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 30 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy Wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych od dochodu objętego opodatkowaniem ryczałtem od dochodów spółek, w tym w szczególności z tytułu ukrytych zysków lub wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą w zakresie kwoty Pożyczek, jak i odsetek od Pożyczek, objętej czynnością zwolnienia Spółki z długu.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca – (…) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (zwana dalej „Spółką” albo „Wnioskodawcą”) od 2024 r. jest opodatkowany ryczałtem od dochodów spółek zwanego dalej „Ryczałtem”.

Spółka w przeszłości (przed wejściem na Estoński CIT) otrzymała kilka pożyczek (zwane dalej „Pożyczkami”) od osoby prywatnej, która obecnie nie jest jej wspólnikiem. Pożyczki te nie zostały spłacone do dnia sporządzenia wniosku. Również odsetki od tych pożyczek nie zostały spłacone do dnia sporządzenia wniosku.

W 2024 r. Spółka zamierza zawrzeć z pożyczkodawcą umowę umorzenia długu (kwoty pożyczek) i odsetek od udzielonych pożyczek na postawie art. 508 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 2024), dalej „k.c.”. Zgodnie z tym przepisem „Zobowiązanie wygasa, gdy wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie przyjmuje”. 

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne