Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.03.2007, sygn. II/423/3/07/DM, Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście, sygn. II/423/3/07/DM
Czy kosztem uzyskania przychodu będzie wartość odsetek zapłaconych po przekazaniu przedmiotu leasingu kapitałowego do użytku ?
Z treści wniosku wynika, że Spółka w dniu 6 listopada 2006 r. zawarła umowę leasingu kapitałowego i umowę dzierżawy. Przedmiotem umowy leasingu są budynki i budowle wraz ze związanymi z nimi ruchomościami oraz instalacjami i sieciami. Natomiast przedmiotem umowy dzierżawy jest prawo użytkowania wieczystego działek gruntu.
Zdaniem Wnioskodawcy suma opłat leasingowych ustalona w umowie leasingu kapitałowego odpowiada wartości początkowej budynków i budowli, która to wartość powiększona o poniesione wydatki do chwili przekazania przedmiotu leasingu do użytkowania powinna być ujęta w ewidencji środków trwałych i amortyzowana. W wartości początkowej nie można uwzględniać odsetkowej części rat leasingowych, chyba, że zapłata odsetek nastąpiła przed oddaniem przedmiotu leasingu do użytku. Kosztem uzyskania przychodu są: amortyzacja i odsetki zapłacone po przekazaniu przedmiotu leasingu do użytku. Wnioskodawca ponadto w uzasadnieniu swojego stanowiska przytoczył treść art. 17f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych cyt."... do kosztów uzyskania przychodów korzystającego nie zalicza się opłat w części stanowiącej spłatę wartości początkowej środków trwałych, jeżeli są spełnione następujące warunki:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty